0.5 C
Szklarska Poręba
czwartek, 5 grudnia, 2024

Apartamentowce STOP

Zgadzacie się, że apartamentowce żerują na turystycznej ofercie Szklarskiej Poręby? Czy powinny płacić podatki i wszystkie opłaty jak inne przedsięwzięcia turystyczne? Fakty są takie, że w mijającej kadencji 2014-2018, burmistrz Szklarskiej Poręby wydał warunki zabudowy dla 15 lokalizacji, w których mogą powstać obiekty z apartamentami.
Nie wierzcie w bajki, że napór deweloperów na turystyczne miasta uda się zatrzymać, bez zmiany obowiązujących przepisów na poziomie ogólnopolskim. Gdyby tak było, tego problemu nie miałby wszystkie turystyczne miejscowości w Polsce. Burmistrz Grzegorz Sokoliński od dawna zabiega o zmianę prawa w parlamencie i w rządzie. Interesy Szklarskiej Poręby reprezentował tam także przez cztery ostatnie lata. W ten sposób zmienia się nastawienie polityków szczebla centralnego do problemu apartamentowców. Gdy wejdą w życie nowe przepisy, będziemy je bezwzględnie egzekwowali. Ponadto, by ograniczyć nadmierną i niekontrolowaną zabudowę miasta, powołamy Miejskiego Konserwatora Zabytków. 
 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

11 KOMENTARZE

  1. A od kiedy to burmistrz wydaje warunki na zabudowę?? Mnie się wydaje, że to raczej Rada……I z tego co ja sprawdzałem to akurat najwięcej wydano za czasów, kiedy przewodniczącym rady a potem burmistrzem był Pan Sokoliński. Pomroczność jasna?

    • Może i moja ignorancja jest porażająca, ale ja napisałem, że – myślałem. Mnie wychodzi, że w latach 2010-2014 wydano ich 16, za czasów Grafa 11. Nie sprawdziłem faktycznie dokładnie, które w 2010 były już Sokolińskiego a które jego poprzednika.

  2. Za kadencji Grafa wydano 11 decyzji z czego 4 dotyczyły rozbudowy istniejących (Norweska Dolina, Czarny Kamień). Pan Grzegorz się machnął w obliczeniach tak samo jak z budżetem. Zostawił 38 milionów a pisał, że 41 mln 🙂

    • Oj Panie Architekcie, ja się do błędu przyznałem. Zanim zabiorę się do liczenia włosów, to tylko – może oczywiście znowu się mylę, ale warunki zabudowy dla Blue Mountain, Czarnego Kamienia czy Norweskiej Doliny to chyba właśnie Pan Sokoliński wydał??? Maluch i limuzyna. I to auto, i to auto. Tymczasem: jeden włosek, drugi włosek…..

  3. Apartamentowce powstają dlatego, że miejscowe prawo na to pozwala: Studium i plany MPZP. Koniec, kropka. Przygotowujemy materiał i niebawem go opublikujemy, który pokaże mechanizmy przeznaczania kolejnych terenów pod zabudowę mieszkaniową-patrz apartamentowce na przykładzie zmiany studium dla Białej Doliny. Świeża sprawa z ostatniego tygodnia wakacji 2016 roku.

  4. Trudno mówić o powstrzymywaniu deweloperów, jeśli Miasto oddało na tacy 77 hektarów terenów w aktualizacji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego pod realizację mętnie wytłumaczonych potrzeb mieszkaniowych dla ludności rezydencyjnej, jak to ujęto w Studium. Uchwalane plany zagospodarowania uwzględniające takie studium wskazują, że miasto de facto zupełnie uległo “presji inwestorskiej”. To nie gwałt, to prostytucja (może nimfomania, jeśli uwzględnimy bezinteresowność obecnych radnych i Burmistrza). To, że studia nie są traktowane jako akty prawa miejscowego jest ogólnopolskim problemem (raport NIK o zagospodarowaniu przestrzennym z 2017r.). Czy z najmem krótkoterminowym poradzi sobie Min. Turystyki i Sportu, trudno ocenić, bo “prace trwają”. Natomiast, to co można już zrobić, może Pan, Panie Grzegorzu nie czytać dalej, bo zaczynają się bajki, to zmienić natychmiast studium i zatrzymać procedowanie opracowanych planów zagospodarowania. Wykreślić z hierarchii kierunków rozwoju SzP mieszkalnictwo z drugiej pozycji, a wpisać usługi turystyczne. Starostwo wydając pozwolenie na budowę odnosi się do PZGP, a wiedzę o kierunkach pożądanego rozwoju czerpie ze studium. Świadomi sprawy radni i burmistrz umiejący czytać ze zrozumieniem (olaboga, ale mam wymagania) muszą wykorzystywać narzędzia im dostępne. A tak wykreślają obszary chronione, dla 2026r. zakładają, że SzP będzie miała 11 tys. ludności i chcą rozwijać mieszkaniówkę w mieście. Ale to Starostwo winne…

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje