10.8 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 29 maja, 2023

Eleni Triada Ioannidou

Eleni Triada Ioannidou, która od jakiegoś czasu aktywnie uczestniczy w życiu domowym u Hauptmannów, uparła się i zrealizowała swój wymarzony projekt – wydała książkę zawierającą, nie tłumaczone dotąd na język polski, widowisko Gerharta Hauptmanna „Festspiel in deutschen Reimen”. Tłumaczem oryginalnego tekstu jest zgorzelecki poeta, prozaik i felietonista, Grzegorz Żak, pozostałych tłumaczeń dokonała dr Jolanta Szafarz, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa im. Gerharta Hauptmanna, ilustracje wykonali artyści euroregionu, spośród naszych – Teresa Kępowicz i Andrzej Boj Wojtowicz. Zapraszamy na spotkanie !!!

Hauptmann, zafascynowany muzycznymi dramatami Wagnera, w 1908 gościł na festiwalu w Bayeruth. Pisał wówczas: „Wczoraj, podczas Zmierzchu bogów utrwaliła się decyzja napisania trylogii Zygfryda. Na scenie widziałem, jak moje postacie wypierają dawne, jak słowo zyskuje przewagę nad muzyką. Moi Nibelungowie powinni rozkwitać”.
Zrealizował jedynie “Festspiel in deutschen Reimen”. Premiera 31 maja 1913 r. odbyła się w Hali Stulecia (projekt Maxa Berga), otwartej właśnie w 1913 r. wraz z wielką wystawą historyczną poświęconą stuleciu zwycięstwa nad Napoleonem. Symboliczną sztukę o niemieckiej wojnie wyzwoleńczej, reżyserował Max Reinhardt, muzykę skomponował Einer Nielsen, architektoniczny kształt widowni i sceny zaprojektował Max Berg, projekty dekoracji wykonał Ernst Stern.
Widowisko odniosło wielki sukces, głównie dzięki ogromnej maszynerii technicznej: „24 reflektorom na galerii, 16 kotłom, 12 bębnom i w końcu wielkim nowoczesnym organom wyposażonym w 14 000 piszczałek”. Ale też spotkało się z krytyką ze strony kół konserwatywnych i nacjonalistycznych, wręcz wywołało skandal – że za mało patriotyczne. „Jego sztuka nie była uświetnieniem, lecz potępieniem wojny wyzwoleńczej i apoteozowała pokój”. Z 15 zakontraktowanych przedstawień po jedenastym spektakl został zdjęty ze sceny.

Bożena Danielska

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje